Jedno z biur FBI w Nowym Jorku. Specjalny zespół pod dowództwem Dany Moiser zajmuje się prowadzeniem śledztw o wysokim priorytecie, jak porwania, terroryzm, zagrożenie bezpieczeństwa publicznego. Agentka Moiser była dawniej jedną z bardziej cenionych behawiorystek FBI, potrafi wniknąć w umysł przestępcy, przewidzieć jego reakcje i motywy. Jej zastępcą jest Jubal Valentine, agent kierujący centrum operacyjnym. Podlegają mu analitycy, technicy laboratoryjni, komputerowcy. W pracy najbardziej pomaga mu analityczka Kristen Chazal, dziewczyna zwerbowana do FBI prosto z uniwersytetu.

W działaniach polowych na czoło wysuwa się para agentów specjalnych Bell i Zidan. Maggie Bell, niedawno owdowiała, skupia się już tylko wyłącznie na pracy. Ma wyśmienity instynkt śledczy, cechuje ją też lojalność wobec współpracowników. Jej partner, Omar Adom Zidan, ukończył West Point, służył na Bliskim Wschodzie, później przed kilka lat pracował w DEA jako agent pod przykryciem, aż trafił do FBI.

FBI (CBS) Trailer HD - Missy Peregrym, Jeremy Sisto FBI series

Poszczególne odcinki prowadzą nas przez różne, niezwiązane ze sobą sprawy. Serial właściwie nie różni się od innych sensacyjnych produkcji, poza wagą dochodzeń -- w FBI są z reguły poważniejsze. Już w 1. odcinku mamy zamach bombowy, później atak biologiczny ISIS, następnie międzynarodowy handel ludźmi itd. Poza tym fabułę śledzi się już bez zmian: jest zbrodnia, jest śledztwo, jest kara.

Wrażenia:

Bardzo dobrym posunięciem twórców serialu było zrezygnowanie w nim z wymyślania wątków osobistych bohaterów. Dzięki temu widz może skupić się na konkretnej sprawie, a nie tracić czas na śledzenie czyichś perypetii rodzinnych, sercowych czy podobnych kwestii (co najmniej jest tak do 12. odcinka -- tyle obejrzałem do chwili napisania tego tekstu). Są oczywiście indywidualne odniesienia (jak np. emocje Zidana, weterana z Afganistanu, gdy prowadzą śledztwo przeciwko innemu weteranowi), ale nie próbują te wątki zapanować nad fabułą. Mimo to odczuwam jakiś zawód, gdyż akcja FBI nie jest zbyt porywająca, za mało dynamiczna. Owszem -- ciekawa, ale tak bez jakiejś iskry, która dałaby widzowi więcej emocji.

Po 1. odcinku serial został mocno skrytykowany. Zarzucono mu nadmierne „politykowanie”, „moralizatorstwo” (słowa z recenzji na IMDb i RottenTomatoes). Na szczęście nie posłuchałem tych głosów (Dick Wolf jest zbyt doświadczonym twórcą seriali, by popełniać tak szkolne błędy) i faktycznie -- później już nie natknąłem się na jakieś manifesty bohaterów, FBI zaczęło żyć tradycyjnym, sensacyjnym rytmem. Jednak wrażnienia z pilota chyba zaważyły na ocenie serialu: telewidzowie dali mu tylko 42% pozytywnych not. Nie zaważyło to na decyzji o przedłużeniu serii -- stacja CBS zapowiedziała kontynuację w 2. sezonie.

Podsumowując: nie jest to serial zły, ale też nie sprawia wrażenia, by mógł mocniej zapaść w pamięć. Nie zobaczymy tu konkretnej, prawdziwie śledczej pracy FBI, tylko kolorowe migawki z centrum operacyjnego, z których widz dowie się tylko tego, że sprawę wyjaśniono. Plus bieganie po ulicach pary agentów. Serial jest do obejrzenia na raz, bez potrzeby sięgania po niego ponownie.

Obsada:

  • Missy Peregrym -- agentka Maggie Bell
  • Zeeko Zaki -- agent Omar Adom Zidan
  • Jeremy Sisto -- agent Jubal Valentine
  • Ebonée Noel -- analityczka Kristen Chazal
  • Sela Ward -- dowodząca grupą agentka Dana Mosier

FBI
Emisja: od września 2018
Produkcja: USA (CBS)