Patricia Campbell jest wicedyrektorem DIA odpowiedzialną za „Omega”, oddziały specjalne działające na terytorium obcych państw. Jednym z nich dowodzi major Adam Dalton -- i to akcje jego grupy śledzimy w The Brave. W Waszyngtonie wspiera ich Campbell i zespół analityków wywiadu, w działaniach polowych Dalton ma do dyspozycji swoich ludzi: zastępcę Ezekiela Cartera -- doświadczonego byłego komandosa SEAL i statecznego ojca trzech córek, medyka Josepha McGuire, strzelca wyborowego Jasmine „Jaz” Khan i Amira Al-Raisani -- agenta wywiadu, który w tej grupie jest nowym nabytkiem.

THE BRAVE Trailer Season 1 (2017) nbc Series

Oddział Daltona jest wysyłany wszędzie tam, gdzie trzeba cicho wejść, szybko wykonać zadanie i niepostrzeżenie zniknąć. Widzimy ich w akcjach w Syrii, na Ukrainie, w Meksyku, oczywiście w Afganistanie, a nawet na pograniczu chińsko-mongolskim. Wykonują zadania, do których rząd USA nie zawsze by się przyznał oraz takie, które są częścią wspólnych misji, np. z francuskim wywiadem. Osią przeplatającą się przez kilka odcinków tego krótkiego serialu jest sprawa Boothe’a, międzynarodowego handlarza bronią, który zaopatrzył terrorystów w materiały niezbędne do zamachu bombowego. W dalszej części The Brave mamy nieco zagmatwaną sprawę byłego agenta Alexa Hoffmana, z którym kiedyś była związana Campbell. Hoffman stał się przestępcą i groźnym przeciwnikiem wywiadu USA.

Wrażenia:

Serial z ogromnym potencjałem, który został pod koniec zupełnie zniweczony. 2/3 odcinków The Brave było naprawdę dobrych: wartka akcja, sensowna fabuła, bardzo dobre, realistyczne scenerie. Niestety, realizatorom pod koniec zachciało się z tej sensacyjnej produkcji zrobić dramat obyczajowy: rozterki Campbell, problemy emocjonalne Jasmine itp. To nie mogło się dobrze skończyć: ostatnie cztery epizody miały o 3 miliony widzów mniej każdy, niż te początkowe. W tej sytuacji stacja NBC anulowała The Brave już po pierwszym, zaledwie 13-odcinkowym sezonie i to w momencie, który nie jest do końca jednoznaczny (jakby miał jeszcze nastąpić jakiś ciąg dalszy). Widz zostaje z poczuciem, że ktoś go wystawił do wiatru. (Piszę o tym z zawodem, gdyż po pierwszych odsłonach byłem zachwycony serialem. Co prawda podobnych produkcji jest sporo, ale ten był całkiem przyjemny w oglądaniu).

Za to do końca podobała mi się gra aktorska osób wcielających się w członków zespołu Daltona. Zagrali poprawnie, wiarygodnie, choć tej obsady nie stanowili jacyś bardziej znani (lub w ogóle znani) aktorzy. Wyjątkiem jest Anne Heche, która mimo, że topową gwiazdą nigdy nie była, to polscy widzowie pamiętają ją z filmu Sześć dni, sześć nocy (1998) i wielu pomniejszych ról (gra nieprzerwanie od 1993 roku, obecnie na dalszym planie w serialu Chicago P.D.). W roli Adama Daltona mamy Mike’a Vogla -- jego jedynym większym sukcesem był udział w filmie Służące (2011), za który był obsypany kilkoma branżowymi nagrodami. Warto jeszcze odnotować Demetriusa Grosse, solidnego aktora drugiego planu, w Polsce oglądanego choćby w takich serialach, jak Banshee czy Justified.

Obsada:

  • Anne Heche -- Patricia Campbell
  • Mike Vogel -- Adam Dalton
  • Demetrius Grosse -- Ezekiel Carter
  • Natacha Karam -- Jasmine „Jaz” Khan
  • Noah Mills -- Joseph McGuire
  • Hadi Tabbal -- Amir Al-Raisani

The Brave
Emisja: od wrześnmia 2017 do stycznia 2018
Produkcja: USA (NBC)