Joe Turner to młody, ponadprzeciętnie inteligentny analityk CIA. Pracuje w IEP, firmie konsultingowej będącej przykrywką agencji wywiadu. Jest idealistą, na studiach przyjaźnił się Calebem Wolfe, obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych haktywistów. Sprzeciwia się inwigilowaniu obywateli, jego poglądy zupełnie nie pasują do profilu stereotypowego pracownika CIA.

Do pracy w wywiadzie wciągnął go wuj Bob Partridge. Joe dopiero kilka lat temu dowiedział się, że jest on jednym z ważniejszych ludzi w CIA. Również jego zmarły ojciec w rzeczywistości był agentem. Wuj nakłonił go obiecując, że będzie mógł od środka zmienić agencję na lepsze. Póki co wyszukuje z innymi analitykami potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa kraju, wolny czas spędza w gronie przyjaciół: swego szefa Sama Barbera i jego żony Mae.

Niespodziewanie dla siebie samego zostaje wezwany do głównej centrali CIA. Opracowany kilka lat temu przez Turnera algorytm pomógł w wytypowaniu osoby mogącej przeprowadzić atak terrorystyczny na miejscowym stadionie. Joe uważa to za bzdurę, program nie był zaprojektowany do wykrywania celów wewnątrz USA. Mimo to agencja przekazuje sprawę FBI, które zabija podejrzanego i – jak się okazuje – zapobiega jednej z najpoważniejszych prób zamachu bronią biologiczną: zarażenia ludzi dżumą. Komórka analityków z IEP dostaje od Boba Partridga priorytetowe zadanie: odkryć, kto współpracował z niedoszłym zamachowcem.

Turner bierze się sprawdzenie giełdy, trafia na ślad kilkunastu spółek, które skupowały akcje firm farmaceutycznych tuż przed udaremnionym atakiem. Firmy łączy to, że produkują rzadkie szczepionki pomagające przy zwalczaniu dżumy. Jego odkrycie uruchamia dramatyczny ciąg zdarzeń. IEP zostaje zaatakowana, wszyscy analitycy wymordowani, tylko Turnerowi udaje się zbiec. Jeszcze nie wie, że trafił na ślad ogromnego spisku fanatycznej frakcji w CIA. Musi teraz nie tylko ratować własne życie uciekając przed świetnie wyszkoloną, psychopatyczną zabójczynią, ale także zapobiec atakowi wirusem dżumy na Mekkę w czasie największej muzułmańskiej pielgrzymki, co doprowadziłoby do śmierci milionów ludzi na całym świecie.

CONDOR Official Trailer (2018) Brendan Fraser, Max Irons Audience Series HD

Wrażenia:

Serial jest bardzo luźną adaptacją powieści Jamesa Grady’ego Sześć dni Kondora, a także filmu z Robertem Redfordem Trzy dni Kondora (1975). I szczerze mówiąc byłoby lepiej, gdyby polski tytuł pozostał bez zmian: Kondor. Widocznie jednak Showmax (emitujący serial w Polsce) uznał, że warto zdublować tytuł filmu. Akcja Kondora zapewnia dobrą dawkę emocji, 1. sezon ma tylko 10 odcinków, akurat, by opowiedzieć historię i nie zanudzić widza. Został przyjęty bardzo dobrze, w serwisie Rotten Tomatoes jego oceny plasują się na poziomie 90% (krytycy) i 95% (telewidzowie).

Fabuły są zbliżone, a wszelkie odstępstwa zrozumiałe upływem czasu, inną technologią i odmienną sytuacją geopolityczną dzisiejszego świata. Pozostawiono bez zmian nazwiska większości bohaterów: Turner, Barber, Hale czy Joubert znani są zarówno z tego serialu, jak i z powieści czy filmu. Ciekawie się ogląda zwłaszcza Joubert: tu mamy atrakcyjną brunetkę, w filmie z Redfordem był to wiecznie sędziwy Max von Sydow. Zresztą obsada w Kondorze jest dobrze przemyślana: główną postać odtwarza Max Irons, mamy też na pierwszym planie Leel Lubany czy Christinę Moses – łączy ich to, że są to aktorzy nam nieznani, nowe twarze, które dzięki temu są ciekawsze, niż te już zgrane, widziane dziesiątki razy. Oczywiście wspierają ich ci z wyższej półki: Boba Partridga gra zdobywca Oscara William Hurt. Druga laureatka Oscara to Mira Sorvino jako Marty Frost. Niestabilny emocjonalnie Folwer to Brendan Fraser (Mumia, George prosto z drzewa). Kondor jest kolejną produkcją, gdzie wyraźnie widać postępującą wymianę pokoleniową, podczas której stara gwardia zaczyna usuwać się na dalszy plan robiąc miejsce swym następcom.

Serial należy jeszcze do względnych nowości, emisja 1. sezonu zakończyła się parę miesięcy temu. Tuż po jego premierze sieć Audience ogłosiła, że będzie kontynuowany w drugiej odsłonie. Na razie brak danych o terminie, ale warto czekać, gdyż ogląda się go bardzo dobrze (co najmniej ten zakończony już 1. sezon).

Obsada:

  • Max Irons – Joe Turner
  • William Hurt – Bob Partridge, wuj Joe, dyrektor operacyjny CIA
  • Leem Lubany – Gabrielle Joubert, najemna zabójczyni
  • Angel Bonanni – Deacon Mailer, najemny zabójca
  • Bob Balaban – Reuel Abbott, zastępca dyrektora CIA
  • Katherine Cunningham – Kathy Hale
  • Brendan Fraser – Nathan Fowler
  • Kristoffer Polaha – Sam Barber

Condor (Trzy dni Kondora)
Emisja: od czerwca 2018
Produkcja: USA (Audience)

(zdjęcie: film-book.com)