Kolejny sezon serialu Expanse nadal nie ma ogłoszonej oficjalnej daty premiery, wiadomo tylko, że będzie w tym roku (słyszy się, że nawet dopiero pod jego koniec). Za to w branżowych mediach coraz więcej nowinek o postępie prac nad kolejną serią.

Wiadomo już, że 4. sezon będzie opowiadał to, co wydarzyło się w 4. tomie sagi: Cibola Burn (Gorączka Ciboli). Historia ta wymusza na realizatorach całkowicie nowe podejście do scenografii – o ile w trzech poprzednich sezonach (i książkach) akcja toczyła się głównie na przeróżnych stacjach kosmicznych w Układzie Słonecznym, okrętach i wykutych w skałach korytarzach Ceresa czy Erosa – w Ciboli przenosimy się na „świeże powietrze” – planetę Ilus (zwaną też Nową Ziemią).

Magazyn Entertainment Weekly opublikował (za Amazonem) graficzne wizualizacje nowej scenerii. Poniżej projekt lądowiska w osadzie „dzikich lokatorów”, uciekinierów z Ganimedesa:

Kolejną sprawą jest obsada. O ile oczywiście bez zmian pozostają główni bohaterowie (Holden, Amos, Naomi i Alex), to dochodzą nowi, którzy w 4. części Expanse pełnią bardzo ważne role. Największym „czarnym charakterem” jest Adolphus Murtry, korporacyjny ochroniarz – w jego postać wcieli się Burn Gorman:

Z kolei wśród tych dobrych ważną osobą tej odsłony jest dr Elvi Okoye, pracująca dla korporacji RCE biolożka. Rola ta przypadla Lyndie Greenwood:

Ostatnią nowinką jest Rosa Gilmore, która na ekranie wystąpi jako Lucia Mazur, zastępczyni Murtry’ego, która „wpadła w oko” Amosowi, a który niestety musiał ją zabić:

Będą też zaskoczenia. Serwis Deadline.com opisując prace nad 4. sezonem wspomina o powrocie do regularnych występów wcześniejszych bohaterów: Bobbie Draper (aktorka Frankie Adams), Caminy Drummer (Cara Gee) i Klaesa Ashforda (David Strathairn). O ile jeszcze Bobbie pojawia się w książkowej Ciboli, to Drummer i Ashford już nie – więc ciekaw jestem, jak realizatorzy to rozwiążą.

Opis serialu: kliknij tutaj.
Opis książki: kliknij tutaj.

The Expanse (Expanse)
Emisja: od grudnia 2015
Produkcja: USA (Syfy/Amazon)

(górne zdjęcie: Thomas Jane jako detektyw Josephus Miller)