W kwietniu 2005 zakończył się serial JAG: Wojskowe Biuro Śledcze. Był happy end, uśmiechy, Harmon Rabb oświadczył się (w końcu, po 9 latach) Sarze MacKenzie, wcześniej dostał awans. Finałowa scena jednak znów pozostawiła widza w niepewności -- rzut monetą. MacKenzie została szefową biura JAG w San Diego, Rabb takim samym szefem, ale w biurze w Londynie. Skoro planują się pobrać, to jedno z nich musi zrezygnować. Kto? Rabb postanawia zdać się na los -- rzuca monetą. Ale zanim ta upadnie: serial definitywnie się zakończył.

Sprawę można by uznać za zamkniętą -- finał to finał. Pomniejsi bohaterowie JAG raz czy dwa pojawiali się jeszcze w następnych latach w serialu Agenci NCIS. To akurat nie powinno dziwić, JAG dał początek temu serialowi (agenci z NCIS zadebiutowali w dwóch odcinkach 8. sezonu, gdy Rabb był podejrzany o morderstwo). Fani serialu czekali jednak 14 lat, by dowiedzieć się, jak w końcu ta rzucona przez Rabba moneta upadła.

Wyjaśnienie otrzymujemy z nieco zaskakującej strony -- nie w Agentach NCIS, tylko w jego spin-offie: Agenci NCIS Los Angeles. Piszę o zaskoczeniu, gdyż ta „odnoga” jest niezależna od swego pierwowzoru, a współproducent NCIS (i odtwórca głównej roli) Mark Harmon nie ma w niej nic do powiedzenia. (Może to i dobrze, bo NCIS Los Angeles na głowę bije to pierwotne NCIS).

Już wcześniej pojawił się tu inny bohater z JAG, były dowódca całego Biura Śledczego admirał A. J. Chegwidden: wraz z agentami z Los Angeles i grupką weteranów odbija w Wietnamie amerykańskich jeńców. Jednak ostatnie dwa odcinki 10. sezonu to już niemalże hołd dla serialu JAG -- najpierw pojawia się Rabb, w innej scenie MacKenzie. Obowiązkowo ich wejście w akcję okraszone zostało bardzo charakterystycznym muzycznym motywem przewodnim z ich dawnego serialu.

Mała migawka z ich występu w NCIS Los Angeles:

NCIS: Los Angeles 10X24 "False Flag" Season Finale Preview (with slo-mo)

Kim teraz są i jak potoczyły się ich losy? Nie zostali małżeństwem -- Rabb po pewnym czasie rzucił pracę w JAG i przeniósł się do MacKenzie, do San Diego. Jednak ciągnęło go do służby na morzu i po 5 latach od zaręczyn rozstali się. Dziś jest X.O. na nowoczesnym lotniskowcu USS Allegiance z perspektywami na stopień admiralski (X.O.: executive officer, w marynarce USA pierwszy zastępca dowódcy okrętu odpowiedzialny za działania operacyjne). MacKenzie też odeszła z JAG, przeniosła się do Waszyngtonu i jest teraz ważną szychą w Departamencie Stanu. Nie mieli ze sobą kontaktu od 9 lat, ale gdy agenci z Los Angeles odkrywają, że ISIS przeniknęło do załogi USS Allegiance, a na dodatek z pogranicza Iranu terroryści chcą wystrzelić rakiety w stronę Izraela i Arabii Saudyjskiej wciągając wszystkie te kraje do wojny -- ich drogi ponownie się krzyżują.

Przyznam, że bardzo mnie zaskoczyło to wyciągnięcie bohaterów JAG z lamusa. Nie ma bowiem absolutnie żadnych szans (i sensu!), by serial reaktywować lub wciągnąć postaci Rabba i MacKenzie bardziej trwale do NCIS Los Angeles. Przychodzą mi na myśl tylko dwa ewentualne powody: albo ktoś chciał w jakiś sposób uhonorować „stary” JAG. (miła opcja), albo stacja CBS szykuje nową produkcję, w której David James Elliott (Rabb) i Catherine Bell (MacKenzie) zagrają główne role i wyciąga ich po latach na wierzch, by przypomnieć o nich widzom (pragmatyczna opcja).

W każdym razie: jako fan seriali jestem mocno ukontentowany. Bardzo fajnie było znów zobaczyć tę parę w akcji -- lubiłem JAG, a co parę lat sięgam sobie po tę serię ponownie.

Opis: JAG: Wojskowe Biuro Śledcze
Opis: Agenci NCIS: Los Angeles
Opis: Agenci NCIS

Zdjęcie: screen z finałowego odcinka 10. sezonu -- Callen i Hana (agenci NCIS z Los Angeles) i X.O. komandor Rabb.