Kolejna skandynawska produkcja – tym razem norweska. A przy okazji serial, który ma jedną z najpiękniejszych czołówek, jakie widziałem (niżej załączam klip video z YouTube).

Fabuła:

Afganistan. W prowincji Balkh (pol. Balch) stacjonują żołnierze norweskich oddziałów specjalnych. To oni pilnują tam porządku, likwidują zagrożenia związane z działalnością Talibanu. Nie wiedzą, że są wykorzystywani w politycznych i biznesowych rozgrywkach.

Wszystko zaczyna się od udaremnienia zamachu na przyszpitalnym bazarze. Jeden z żołnierzy odsuwa Wasimę, młodą Afgankę – dotyk obcego mężczyzny jest dla jej męża zniewagą. To powiązany z Talibanem Sharif Zamani, który żyjąc w cieniu bogatej rodziny swej żony usilnie stara się zdobyć pozycję i poważanie. Kobieta zostaje skatowana, ma zginąć.

Wuj Wasimy, Heydar, jest ziemskim posiadaczem o prozachodnim nastawieniu. Norweski rząd stara się o jego przychylność, gdyż jego ziemie kryją złoża ropy i gazu. Chce je przejąć Rolf Innherad, geolog i przedsiębiorca z Oslo mający spore wpływy w ministerstwie spraw zagranicznych. Dlatego bez zwłoki ambasador Norwegii reaguje na prośbę ziemianina: żołnierze mają odbić Wasimę. Ratują kobietę, dostaje ona schronienie najpierw w ambasadzie, a później w Norwegii.

W Noblu wszyscy chcą osiągnąć coś dla siebie, niekoniecznie coś wspólnie. Innheradowi zależy na ziemi z ropą, ministrowi spraw zagranicznych na sukcesie polegającym na zaprowadzeniu pokoju w prowincji, Sharifowi na pieniądzach. Jest też Hektor Stolt-Hansen, który prowadzi jeden z ważniejszych projektów humanitarnych „Owoce za życie”, a który jest zdrajcą potajemnie negocjującym z Chinami, by przy pomocy Sharifa przekazać im ziemie Heydara.

Gdy komandosi wracają z misji główny bohater, porucznik Erling Riiser, zostaje fałszywą wiadomością sprowokowany do zabójstwa. Uruchamia to cały ciąg zdarzeń, w którym przez długi czas nie wiadomo, komu można zaufać, a kto prowadzi własną, nieuczciwą grę. Żołnierze, Wasima, a nawet minister – są tylko pionkami, które wykorzystać chcą inni.

ARY – The Sea (NRK 1 «Nobel» TV vignette)

Wrażenia:

To mój trzeci czy czwarty serial skandynawski, poprzednimi byłem zachwycony, ten też mnie nie zawiódł. Akcja może nie jest zbyt dynamiczna, ale wciąga. Dobrym pomysłem były częste retrospekcje, które wyjaśniały zdarzenia następujące już po powrocie żołnierzy do ojczyzny – a doszło do nich właśnie z powodu tego, co działo się w Aganistanie. Nobel jest dobrze zrobiony pod względem technicznym, scenografii też nie można nic zarzucić. Może trochę przeszkadza takie wrażenie, jakby jedynymi norweskimi żołnierzami w Afganistanie był oddział Riisera, ale nie jest to jakąś wadą. Natomiast czuję niedosyt po samym tytule – akurat nagroda Nobla, choć nieco ważna dla serialu, nie jest w nim jakimś kluczowym elementem.

Na pewno trzeba się nieco oswoić z relacjami panującymi wśród żołnierzy. Porucznicy są na „per ty” z głównym dowódcą sił specjalnych, wchodzą do jego gabinetu, jak do kolegi – ale być może w tym kraju tak właśnie to wygląda. Kolejnym zaskoczeniem dla polskiego telewidza może być podejście policji do oskarżonego o zabójstwo Erlinga: wystarczyła rozmowa z brygadierem (odpowiednik generała), by policja odpuściła. Zakładam jednak, że skoro to norweski serial o Norwegach, to raczej nie ma tu jakichś fantazji, które tam nie miałyby miejsca.

Aktorów ciężko rozpoznać, nie są to ludzie występujący powszechnie np. w filmach amerykańskich – te w Polsce częściej się ogląda, niż norweskie. Wyjątek stanowi Szwedka Tuva Novotny (gra żonę Riisera), którą co jakiś czas można zobaczyć w ciekawszych filmach. Główną rolę obsadził Aksel Hennie, znany mi z filmu Max Manus (2008) o norweskim ruchu oporu. Szukając informacji o pozostałych dowiedziałem się tylko, że Odd-Magnus Williamson, który zagrał (bardzo dobrze) porucznika Hansa Johansena, tak w ogóle jest komikiem.

Obsada:

  • Aksel Hennie – porucznik Erling Riiser
  • Tuva Novotny – Johanne Riiser, żona Erlinga
  • Dennis Storhøi – brygadier Jørund Ekeberg, dowódca sił specjalnych
  • Christian Rubeck – Johan Ruud, minister spraw zagranicznych
  • Hallvard Holmen – Rolf Innherad
  • Atheer Adel – Sharif Zamani
  • Ayesha Wolasmal – Wasima Zamani
  • Ramin Yazdani – Heydar Zamani

Nobel
Emisja: od września do listopada 2016
Produkcja: Norwegia (NRK)

(zdjęcie: releasedatetv.com)