Johnowi Nolanowi wszystko się zawaliło. Zbankrutowała firma budowlana, którą prowadził od blisko 20 lat, popadł w depresję, odeszła od niego żona. Jego życie odmienia przypadek -- bank, który odwiedza, staje się miejscem napadu. Nie wiadomo, czy to desperacja czy brawura, ale Nolanowi udaje się zagadać rabusiów, co pozwala policji wkroczyć z zaskoczenia i zażegnać niebezpieczeństwo. Widok funkcjonariouszy podziałał na niego inspirująco -- spakował wszystko co miał do samochodu i wyjechał do Los Angeles, by wstąpić do tamtejszej akademii policyjnej.

(Wybór miasta nie był przypadkowy: w Los Angeles swój apartament ma Ben McRee, bliski przyjaciel z czasów szkolnych, który mimo zdobycia olbrzymiej fortuny nie zapomniał o Nolanie i pozwolił mu zamieszkać u siebie).

Po skończeniu akademii Nolan, wraz z dwójką innych rekrutów, trafia na jeden z posterunków. Jako żółtodzioby zostają przydzieleni do swych opiekunów -- Johnowi przypada starsza funkcjonariusz Talia Bishop, bardzo zasadnicza i chyba jako jedyna nie zwracająca uwagi na wiek nowego rekruta. A wiek Nolana -- 40 lat -- szybko staje się obiektem kpin, zwłaszcza u dowódcy zmiany sierżanta Wade Grey’a, który wprost zapowiada, że zrobi wszystko, by Nolan zrezygnował. Uważa Johna za faceta z kryzysem wieku średniego, który chce pobawić się w policjanta, a to może być niebezpieczne dla innych funkcjonariuszy. Nolan znosi te upokorzenia i trzeba przyznać, że im bardziej stara się udowodnić Grey’owi, że się myli, tym bardziej sierżant zaczyna się do niego przekonywać.

THE ROOKIE Official Trailer (HD) Nathan Fillion ABC Series

Epizody serialu Rekrut budowane są na zasadzie „każdy o innej sprawie”, elementami wspólnymi są pozasłużbowe wątki bohaterów. Nolan wiąże się z Lucy Chen, jedną z rekrutek, co szybko odkrywa Bishop. Ostrzega dziewczynę, że związki w pracy niszczą karierę, co w końcu zaczyna rozumieć i Chen i Nolan. Mamy też historię starszego funkcjonariusza Tima Bradforda, z pozoru aroganckiego i ostrego, w rzeczywistości świetnego policjanta i instruktora. Bradford zmaga się z przeszłością: jego żona była policjantką, która pracując pod przykryciem wpadła w nałóg narkotykowy i szybko sama stała się przestępcą. Z kolei Jackson West, trzeci z rekrutów, to syn szefa wydziału wewnętrznego w Los Angeles, który musi zmierzyć się z oczekiwaniami swego ojca wobec niego. Wkrótce jednak wychodzi na jaw, że młody West panicznie boi się strzelaniny -- co powinno go dyskwalifikować jako policjanta. Zaś obecnie John Nolan zmaga się traumą po zastrzeleniu jednego ze sprawców napadu na sklep.

Wrażenia:

W Rekrucie do głównej roli powraca Nathan Fillion, jeszcze niedawno gwiazda Castle. Ten Kanadyjczyk z amerykańskim paszportem nie chce rozstać się z policyjnymi klimatami, tym razem jednak nie jest kimś współpracującym ze stróżami prawa, a szeregowym funkcjonariuszem tuż po akademii. Mamy też Filliona mocno odmienionego: 2 lata temu był aktorem z widoczną nadwagą i nalaną twarzą, teraz prezentuje się jak po gruntownym liftingu -- wygląda przez to młodziej i bardziej nadaje się do odgrywanej roli. A ta jest dość ciekawa, gdyż postać Johna Nolana nie jest fikcją. Policja Los Angeles miała rekruta, który był o 20 lat starszy od pozostałych świeżo upieczonych funkcjonariuszy i scenariusz serialu zawiera część historii, które wydarzyły się naprawdę.

Sam serial -- choć traktuje o czymś innym -- bardzo skojarzył mi się z emitowanym obecnie 9-1-1 (ten jest o policjantach, strażakach i paramedykach). Są bardzo podobne klimatycznie: nie za mocne, nie za nachalne, z elementami humorystycznymi i całkiem ludzkimi, nieprzerysowanymi bohaterami. Ogląda się go przyjemnie, Fillion potrafi ze swej postaci uczynić sympatycznego faceta, ale to jest akurat cecha rozpoznawcza tego aktora. Czy to Firefly, Castle czy teraz Rekrut -- nie da się go nie lubić.

Nie wiadomo, czy serial będzie miał kontynuację, na razie trwa 1. sezon. Jestem jednak optymistą -- Rookie w RottenTomatoes zbiera dobre noty, widzowie w 90% oceniają go pozytywnie.

Obsada:

  • Nathan Fillion -- funkcjonariusz John Nolan
  • Alyssa Diaz -- st. funkcjonariusz Angela Lopez
  • Richard T. Jones -- sierżant Wade Grey
  • Titus Makin -- funkcjonariusz Jackson West
  • Mercedes Mason -- kapitan Zoe Andersen
  • Melissa O’Neil -- funkcjonariusz Lucy Chen
  • Afton Williamson -- st. funkcjonariusz Talia Bishop
  • Eric Winter -- st. funkcjonariusz Tim Bradford

The Rookie (Rekrut)
Emisja: od października 2018
Produkcja: USA (ABC)